قاچاق انسان موضوع جدید جامعه بشری نیست و از گذشته های دور وجود داشته است ولی تفاوتی عمده در این میان هست و آن اینکه : انسان در گذشته با نام " برده " و به عنوان " کارگر " قاچاق می شد و امروزه با نام " فاحشه " و به عنوان ابزاری برای ارضای نامشروع نیاز جنسی . دامنه این گونه قاچاق در بسیاری از کشورهای جهان که ثبات فرهنگی - اجتماعی و اعتقادات راستین مذهبی ندارند ، گسترش یافته است که از جمله آنان اسرائیل است . کشوری که به لحاظ رشد روند قاچاق زنان فاحشه ، وضعی نابسامان را پیش رو داشته و در شرایط بحرانی قرار دارد .

الف - بسترهای قاچاق انسان در اسرائیل :

با پیشرفت تکنولوژی ، نوع نگرش و سلیقه انسانها نیز تغییر کرده و وسایل ارتباطی و ارتباط جمعی در سراسر دنیا ، نقش مهمی در تربیت جوامع مختلف ایفا می کنند . همچنین گروههای سودجو و باندهای منحرف بین المللی نیز بیکار ننشسته و برای کسب سود بیشتر ، برنامه های متنوعی را طراحی می کنند که از جمله آنها ، ترویج فحشا است . در این میان سهم گروههای " قاچاق زنان " ، بیش از سایر مروجان فساد اخلاقی است . سایت خبری The modern religionبه نقل از روزنامه جروزالیم پست آورده است که این مسئله به یک معضل جدی برای رژیم صهیونیستی تبدیل شده است و در ظاهر ، نگرانی دولت و برخی سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی را ، در پی داشته است طبق اظهارات منابع غربی ، فلاکت " سوداگری جنسی " یا همان " قاچاق انسان " ، دامان بسیاری از کشورهای جهان را آلوده که یکی از مهمترین آنها ، اسرائیل است .

این تجارت عموماً از جانب گروههای زیرزمینی ( مخفی ) صورت گرفته و شکار اصلی آنان اغلب ، کارگران فقیر ، زنان و دختران بی سرپرست است . طبق گزارش BBCسازمان ملل در ششم نوامبر 2006 ، اسرائیل را به عنوان یکی از مقصدهای اصلی قاچاق زن در دنیا معرفی کرده و خطرات ناشی از این سوداگری پلید را به مقامات رژیم صهیونیستی گوشزد نموده است . براساس گزارش مذکور در دهه 90 و پس از سال 2000 بیش از سه هزار زن ، در هر سال ، با وعده های پوچ و دروغینی نظیر : اشتغال ، درآمد بالا و امکانات رفاهی و... به سمت سرزمینهای اشغالی کشانده شده و پس از ورود به اسرائیل ، که آن هم به صورت غیرمجاز است ، به فاحشه خانه ها و مراکز فساد ، سپرده می شوند . رونق فساد اخلاقی و میل به روابط نامشروع جنسی در میان یهودیان اسرائیل ، به حدی است که ، قیمت بالای برخی فواحش ، آنان را از نیت خود منصرف نمی کند . درآمد بالای صنعت فحشا در اسرائیل ، زنان و دختران فقیر سایر نقاط جهان را نیز به این سمت سوق می دهد . ولی از سوی دیگر ، نگاههای حقارت آمیز دیگران و فشارهای عصبی حاکم بر روح و روان این زنان ، عرصه را چنان بر آنها تنگ کرده که بیش از 89 درصد آنها ، آرزوی رهایی از خانه های فساد را دارند . اما باندهای استثمارگر به آنها اجازه خروج از خانه های فساد و اسرائیل را نداده و آنها را در صورت سرپیچی از اوامر رؤسای باند ، تهدید به مرگ می کنند .

برطبق ادعای منابع یهودی ، نزدیک به 80 درصد از زنان فعال در خانه های فساد ، از راه قاچاقانسان وارد اسرائیل شده اند . مطالعات مختلف نشان می دهد که دو عامل اصلی ، منشأ رفتار زنان مفسده است :

  1. آنان احساس می کنند که بستر کار مناسب در اسرائیل وجود نداشته و آنها گزینه دیگری جهت امرار معاش ، ندارند .
  2. پریشان احوالی ناشی از فعالیت در فاحشه خانه ها ، مانع از کسب اعتماد به نفس و قد برافراشتن در جامعه می شود . براساس همین مطالعات ، مشخص شده است زنان و دختران فاحشه که به کشورهای خودشان بازگردانده می شوند ، تا مدتها توان برقراری ارتباط صمیمانه با اقوام و خویشان و دوستان خود را ندارند . منابع اسرائیلی ، متوسط سن دختران و زنان فریب خورده توسط " سوداگران جنسی " را بین 13 تا 17 سال اعلام کرده اند که عمده آنها از کشورهای رومانی ، اوکراین ، روسیه و کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق هستند .

طبق اظهارات برخی از فریب خوردگان ، " قاچاقچیان انسان " ، عموماً افرادی را با عناوین مختلف به سوی دختران و زنان بی سرپرست و یا کارگران کم درآمد ، هدایت کرده تا با اجرای نقشة قبلی ، با آن زنان و دختران طرح دوستی ریخته و پس از مدتی ، وعده کار بهتر و مطلوب تر و درآمد بیشتر ، در اسرائیل به آنها داده و رضایت اینگونه افراد را برای سفر به سرزمینهای اشغالی جلب می کنند . عمده فاحشه خانه های اسرائیل در " تل آویو " واقع شده است .

ب - دلایل قاچاق انسان در اسرائیل :

عمده ترین دلیل قاچاق انسان در اسرائیل ، استثمار جنسی است ، که با توجه به تقاضای بیش از حد یهودیان ، جهت رابطه نامشروع جنسی ، باندهای سودجوی اسرائیلی در پی عرضه زنان فاسد به یهودیان سرزمینهای اشغالی برمی آیند . به نقل ازسایت خبری Zenitفعالیت خانه های فساد در سرزمینهای اشغالی بلامانع بوده و قانونی است . این عامل ، یکی از دلایل ترویج " قاچاق انسان " در این کشور است ، چرا که صاحبان خانه های فساد مشتریان دائمی ، زنان فریب خورده هستند . دلیل دیگری که می توان برای رواج قاچاق انسان در اسرائیل در نظر گرفت ، سهولت ترانزیت زنان و دختران از مناطق مرزی است ؛ چرا که رژیم صهیونیستی نظارت دقیقی بر فعالیت گروههای " قاچاق انسان " نداشته و اصولاً فعالیت این گروهها را تهدیدی برای حکومت اسرائیل ، تلقی نمی کند .

برخی از زنان فریب خورده توسط باندهای قاچاق انسان ، نحوه ورود خود را به سرزمینهای اشغالی بسیار ساده دانسته و عنوان می کنند : " ما بدون داشتن ویزا از طریق مرزهای جنوبی ، وارد اسرائیل شدیم ، در حالی که کسانی که ما را به سمت اسرائیل هدایت کردند ، خود در مصر از ما جدا شدند و راه را به ما نشان دادند " . آنها در مورد واکنش مأموران نظامی مستقر در پایگاههای مرزی می گویند : " آنها ( مأموران نظامی ) نیز پس از بازجویی و شناسایی ما ، با عنوان " اعضای جدید " یا " فریب خوردگان جدید " ما را مخاطب قرار داده و پس از تجاوز جنسی به ما ، رهایمان کرده و فرد دیگری که عضو همان باند " قاچاق انسان " در اسرائیل بود ، در فاصله ای دورتر از پستهای بازرسی مرزی منتظر ما بوده و ما را همراه خود برد و به روسپی خانه ای در " تل آویو " تحویل داد . این نقل قول ، حاکی از عدم مقاومت دولت و واکنش صحیح و اصولی ، علیه " قاچاق انسان " است " .

در برخی از منابع ، مطالبی آمده است که با مطرح کردن آنها ، نه تنها قاچاق انسان برای رژیم صهیونیستی ، کریه نیست بلکه آن را نیاز مبرم دولت اسرائیل ، می یابد و آن استفاده از این فریب خوردگان به عنوان سرباز در ارتش است . بنابر گزارش منابع اسرائیلی ، تعداد زیاد زنان فاحشه در اسرائیل ، امکانبازداشت و زندانی کردن آنها را برای دولت از بین می برد ، چون زندانی بودن آنها نیز خود مشغله های بسیار ، از جمله صرف هزینه های مادی در پی دارد .

در این هنگام ، برخی گروههای اجتماعی و دولت به این اتفاق نظر رسیدند که از آنها به عنوان نیروهای کار به خصوص در ارتش ( با عنوان سرباز اسرائیل ) استفاده کنند . با نگاه به انگیزه های دولت صهیونیستی در به کارگیری فریب خوردگان این گروهها در مشاغل سخت و یا به عنوان سرباز ارتش اسرائیل ، می توان دریافت که چرا سازمان ملل در گزارش خود در اواخر سال 2006 ، رژیم اشغالگر قدس را یکی از کشورهای نخست ، در رشد " قاچاق انسان " بر شمرد .

ج - مواضع بازیگران سیاسی - اجتماعی اسرائیل به قاچاق انسان :

با توجه به آنچه که پیشتر ، به عنوان نیاز دولت به نیروی کار خارجی جهت به کارگیری در مشاغل طاقت فرسا ، اشاره شد ، اقدامات دولت علیه " قاچاق انسان " در اسرائیل ، تا اندازه ای غیرواقع بینانه می نماید ، ولی برخی منابع اسرائیلی ، مواردی را با عنوان اقدامات دولت بر ضد قاچاق انسان منتشر کرده اند که در ذیل بدان اشاره می شود :

1 - مواضع دولت :

منابع اسرائیلی ادعا می کنند که دولت اسرائیل ، پس از شناسایی فریب خوردگان باندهای قاچاق انسان ، مراتب را به سفارتخانه کشورهای متبوع ایشان اعلام کرده و شرایط خروج آنان را از اسرائیل فراهم می کند . این منابع در ادامه می افزایند که در سالهای اخیر بیش از 300 نفر را به کشورهای خود بازگردانده اند . همچنین دولت اسرائیل طی نشستی در نوامبر 2007 که آن را جلسه ای اضطراری نیز خواند ، با حضور سفیر آمریکا در اسرائیل " ریچارد جونز " وبرخی از اعضای دولت و نمایندگان کنست ، به راهکارهای مبارزه با " قاچاق انسان " در اسرائیل پرداخته و به این نتیجه رسیدند که هر چه زودتر باید مجاری نفوذ مهاجران غیرقانونی مسدود شود ؛ چرا که اگر چنین اقدامی صورت نپذیرد ، بیم آن می رود که موارد دیگری اعم از مواد مخدر ، دارو ، اسلحه و... نیز از طریق قاچاق و از راه همین مجاری موجود ، وارد کشور شده و سلامت جامعه را تهدید کند .

" جونز " سفیر آمریکا در اسرائیل نیز مدعی شد طبق بررسی های کمیته " تحقیقات قاچاق انسان در آمریکا " ، اسرائیل در زمینه مبارزه با قاچاق انسان تلاشهای خوبی داشته و در این زمینه ، در میان کشورهای جهان در رتبه دوم قرار دارد . وی افزود : اسرائیل پیشرفتهای قابل ملاحظه ای در مبارزه با " قاچاق انسان " انجام داده است ، ولی هنوز پله های ناپیموده ای وجود دارد که باید به مرور زمان طی شود تا به نتیجه مطلوب برسد . " جونز " در ادامه ابراز امیدواری کرد که اسرائیل در گزارش سال آینده ایالات متحده ، از جایگاه دوم ، به جایگاه اول در مبارزه با قاچاق انسان صعود کند .

وزارت دادگستری اسرائیل نیز مدعیست اقداماتی را علیه " قاچاق انسان " در اسرائیل انجام داده است که از آن جمله ، برگزاری کنفرانسی حقوقی ، با حضور دانشجویان رشته حقوق در ماه می 2005 بوده است . عمده مسایل مطرح شده در این کنفرانس ، بحثهای اجتماعی داخل اسرائیل بوده و طرح مسئله پیرامون راههای برخورداری از جامعه ای بهتر .

در این کنفرانس ، پیرامون " فحشا " و " قاچاق انسان " صحبتی به میان نیامد . وزیر دادگستری ، وزارتخانة تحت تصدی خود را ، در امر مبارزه با " قاچاق انسان " پیشرو خوانده و می گوید : " فعالیت وزارت دادگستری در این مورد مثال زدنی است و اگر به همین منوال پیش برویم ، تا چند سال دیگر ، " قاچاق انسان " در اسرائیل ریشه کن خواهد شد " .

" مئیر شطریت " در ادامه افزود : " مأموران قضایی در خلال سالی که گذشته ( 2007 ) ، تعداد 42 نفر از مظنونین به " قاچاق انسان " دستگیر شده و 28 نفر از آنها در دادگاه به تحمل 2 تا 12 سال حبس محکوم گردیدند . همچنین " گال آن " یکی از نمایندگان کنست از حزب " میرتس " نیز مدعی شده است ، برای حل معضل " قاچاق انسان " در کنست کمیته ای متشکل از تعدادی از نمایندگان کنست ، کارشناسان و متخصصان و... تشکیل شده است و تاکنون 21 جلسه ، برای بررسی راهکارهای مبارزه با این معضل تشکیل شده است . معاون پلیس ویژه تل آویو ، " الی کاپلان " ( Eli Kaplan ) گفت : " زندانی شدن اعضا گروههای " قاچاق انسان " کافی نیست ، آنها پس از گذراندن مدتی حبس ، از زندان آزاد شده در حالی که میلیونها دلار پولی که از راه قاچاق به دست آورده اند ، منتظر آنهاست و این افراد ، با استفاده از پول ، دوباره به سازمان دهی یک گروه جدید برای فعالیت در زمینه " قاچاق انسان " مبادرت می ورزند " . وی با اشاره به ناکار آمدی قوانین دولت در این مورد ، گفت : " باید پول و حساب بانکی افراد دستگیر شده نیز ، مصادره شده تا آنها نتوانند از آن برای فعالیت مجددشان استفاده کنند " .

2 - مواضع سازمانها و احزاب مذهبی اسرائیل :

با توجه به همه گیر شدن معضل " قاچاق انسان " در اسرائیل ، برخی از مؤسسات غیردولتی رژیم صهیونیستی که در امور اجتماعی و مطالعات زنان فعالیت می کنند ، نسبت به این مسئله ، واکنش نشان داده اند ، یکی از این مؤسسات که فعالیت نسبتاً گسترده ای نیز در امور فرهنگی - اجتماعی اسرائیل دارد " مرکز آگاه سازی اسرائیل " است .

این مرکز با انتقاد از عملکرد دولت در استفاده از " سیاست آزاد " نسبت به فواحش ، رشد قاچاقانسان را در اسرائیل ، ناشی از ، عدم نظارت و کنترل صحیح جامعه می داند . این مرکز معتقد است که " قاچاق انسان " ، برای دولت ، هنوز یک مشکل و خطر به حساب نیامده و مسئولان حکومتی در حال آزمون و خطا و تغییر سیاستهای خود در قبال این مشکل هستند . در این زمینه برخی دیگر از سازمانهای غیردولتی در امور اجتماعی نیز ، شروع به انتقاد از عملکرد دولت کرده و نشستی مشترک را برای یافتن راه حلهای مناسب برای مبارزه با " قاچاق انسان " ترتیب دادند .

این مؤسسات ، در نقد مواضع دولت برای برطرف ساختن معضل " قاچاق انسان " ، اعلام کردند دولت برای مهار فعالیت شبکه های غیرقانونی قاچاق ، بسیار کند عمل کرده و در این راه از هیچ مؤسسه و سازمان غیردولتی کمک نخواسته است که این خود یکی از دلایل عدم موفقیت دولت در این زمینه است . مؤسسه " آگاه سازی اسرائیل " در بیانیه ای آورده است که مواضع نه چندان قدرتمند دولت اسرائیل ، در برچیدن " قاچاق زن " و رواج روز افزون این معضل در اسرائیل ، باعث شده است که مردان اسرائیلی ، رفته رفته احساس کنند که " زن " از حیطه " انسان " خارج بوده و مانند کالا قابل خرید و فروش است .

3 - مواضع مذهبیون اسرائیل :

با توجه به منع تورات و قوانین یهود از ارضای غیرشرعی نیاز جنسی ، مذهبیون رژیم صهیونیستی در 20 دسامبر در برابر معضل " قاچاق انسان " در اسرائیل دست به اعتراض زده و عدم واکنش جدی دولت را برای مهار این مسئله ، باعث تضعیف نهاد خانواده و ترویج بی بند و باری جنسی ، دانستند .

در واکنش به اعتراض مذهبیون اسرائیل ، رئیس حزب اتحاد ملی - ملی مذهبی اسرائیل " زفلون اورلیف " ( Zevulun Orlev ) در مقام حزب حاضر درکابینه اظهار داشت که دولت درصدد ایجاد راهکارها و وضع قوانینی برای جلوگیری از " قاچاق انسان " و فحشا بوده و به دنبال تصویب قوانینی برای حفظ نظام خانواده است . مذهبیون اسرائیل در گذشته نیز بر عدم قاطعیت دولت اسرائیل برای مبارزه با فساد اخلاقی و فحشا معترض بودند و در برابر فساد اخلاقی " موشه کتساف " ، دست به اعتراض زدند .

" حاییم رامون " وزیر وقت دادگستری اسرائیل نیز در مقام پاسخگویی به مطالبات مذهبی ، مدعی تسریع روند رسیدگی به جرایم سنگین از جمله فساد جنسی و قتل و... شد . ولی خود وی چند ماه پس از آن به عنوان تجاوزگر جنسی مورد مؤاخذه قرار گرفت . مذهبیون اسرائیل همچنین نسبت به شیوع همجنس بازی در میان یهودیان اسرائیل اعتراض داشتند و این معضل را نیز نتیجه سهل انگاری دولت بر مسئله قاچاق انسان و کودکان برشمردند .

د - نتایج و پیامدهای قاچاق انسان در اسرائیل :

چنانکه ذکر شد ، دولت اسرائیل ، برنامه مدون و قدرتمندی برای مبارزه با " قاچاق انسان " در سرزمینهای اشغالی ندارد که این مسئله اعتراضات سازمانها و نهادهای غیردولتی را نیز به همراه داشته است . ولی آنچه بیش از سایر موارد در " قاچاق انسان " در اسرائیل ، جلوه می کند ، دگرگونی نظام اجتماعی و قواعد فرهنگی رژیم صهیونیستی است که البته تبعات منفی آن ، برای اسرائیل ، ناگوار است . مهمترین معضلی که " قاچاق انسان " در اسرائیل به همراه داشته ، سست شدن بنیاد خانواده و عدم پایبندی مردان یهودی به همسر و فرامین اخلاقی یهود است .

رژیم صهیونیستی که همواره به دنبال تربیت نیروی جوان جامعه و تقویت قدرت ملی خود ، برای برقراری سیطره بر اراضی اشغالی است ، با رواج معضل قاچاق و فعالیت آزادانه روسپی ها ، از هدفخود باز می ماند . همچنین ترک دستورات مذهبی تورات و میل به رابط نامشروع جنسی ، باعث ایجاد شکاف در میان شهروندان اسرائیلی شده و یکپارچگی یهودیت که یکی از عوامل اصلی اشغال سرزمین فلسطین است را کم رنگ کرده است که این مسئله بارها از سوی صهیونیستهای مذهبی تذکر داده شده است . مسئله دیگری که از شیوع " قاچاق انسان " متبادر می گردد ، به خطر افتادن سلامت بهداشتی جامعه است .

ورود غیرقانونی زنان ، در حالی که هیچ آزمایش تأیید سلامت جسمی ، از آنها گرفته نمی شود ، باعث ورود برخی بیماری های شناخته و ناشناخته در جامعه اسرائیل شده که از آن جمله می توان به ایدز و هپاتیت اشاره کرد . طبق اظهارات برخی منابع غربی ، " صنعت فحشا " و " قاچاق انسان " یکی از عوامل اصلی شیوع بیماری ایدز و هپاتیت در اسرائیل است که زیان جبران ناپذیری برای این کشور تلقی می شود .

مآخذ :

  1. بولتن رویداد و گزارش ، مؤسسه تحقیقات و پژوهشهای سیاسی علمی ندا ، 8/11/1386 ، سال دهم ، شماره 40 ، شماره مسلسل 374 .
  2. www.themodernreligion.com/jihad/victoria.html.
  3. www.zenit.org/article-21178?1=english.
  4. www.tfht.org/index. php? section=article$$album-id=24$$id=58/13$$id=112$$print=1.

www.israelnewsagency.com/sexisrae 135096961.html.

www.highbeam.com/doc/1G1-100727468-html.

  1. www.hotline.org.il/english/news/2003/haaretz 121403.html.
  2. www.jpost.com/servlete/satellite? cid=
  3. 1195127546681$$pagename=jpost %2f jp.

http : //notes.hillel.org/Hillel/exchage.nsf/4631b84b253300e4852568da00675ff6.

http : //action.web.ca/home/catw/attach/israelmachontodareport.doc.

  1. www.religionandterror.com/category/israel- reiigiouse.right.

صفحه Bootstrap:Footer